Gönder

Gaziantep, Bağdat ile kardeş şehir protokolü imzaladı

Editör
Mansur YALVAÇ
Yayın
16 Ocak 2023 13:59
Güncelleme
22 Şubat 2023 23:47


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Bağdat Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı kardeş şehir protokolüyle ekonomik, ticari ve kültürel açıdan ortak çalışma kararı aldı.   

  Irak’ın başkenti Bağdat’taki Büyükşehir Belediyesi binasında düzenlenen protokolü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) Genel Sekreteri Sezer Cihan ile Bağdat Büyükşehir Belediye Başkanı Ammar Musa Kazım imzaladı. 

 

  “Karşılıklı olarak projelerimizi güçlendireceğimizi düşünüyorum” 

  GBB Genel Sekreteri Cihan protokolde yaptığı konuşmada, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ulaşım, alt yapı, sosyal tesisler ve buna benzer faaliyetlerle Türkiye’deki yerel yönetimlere örnek olduğunu belirterek, “Bugün, Bağdat Büyükşehir Belediyesi ile imzasını attığımız kardeşlik protokolü ile hem Gaziantep’te hem de Bağdat’ta çok güzel iş birliği ile çok güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Şehircilik anlamında karşılıklı olarak projelerimizi geliştireceğimizi düşünüyorum. Bağdat Büyükşehir Belediyesi heyetini en kısa sürede Gaziantep’te yapılan projeleri yakından görmelerini istiyoruz. Burada da sizleri Belediye Başkanımız Fatma Şahin adına davet ediyoruz. Bu iki belediye arasındaki iş birliğinin iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlenmesine vesile olur” dedi. 

 

  “Her iki şehrin de birbirinden öğreneceği çok şey var” 

  Gaziantep Valisi Gül ise konuşmasında "Dost ve kardeş iki ülke siyasi otoriteleri tarafından oluşturulan kardeşlik ikliminin şehirler arasında da güçlenmesi açısından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Bağdat Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanacak iş birliği mutabakat zaptı için burada bulunduklarını ifade ederek, “Gaziantep Belediyesi teknik kadrosuyla, Türkiye Belediyeler Birliği teknik kadrosu, Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odaları ve Gaziantep İhracatçılar Birliği Başkanı ve heyetiyle buradayız. İnanıyorum ki bu ziyaretten sonra karşılıklı ziyaretler devam eder. Kültür, eğitim ve ticaret anlamında her iki şehrin birbirinden öğreneceği çok şeyler var ve bu güçlenecek devam eder" şeklinde konuştu. 

 

  “Gaziantep, Irak iş dünyası bakımından önemli bir şehir” 

  Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Güney, Gaziantep’im Irak iş dünyası için önemli bir şehir olduğunu aktararak, "Ülkelerimiz arasında zamanında sınırlar çizilmiş olabilir, ama toplumlarımızın ve onların uzantısı olan iş dünyamızın ilişkisinde herhangi bir sınır yok. Özellikle Gaziantep'in Irak'ta iş dünyası bakımından ilişkilerde Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz. Irak'ın umut veren yeni döneminde yeniden imar ve kalkınma anlamında Gaziantep iş insanları tecrübelerini Bağdat ile paylaşmaya hazırlar” diye konuştu. 

  Bağdat Büyükşehir Belediye Başkanı Kazım da yaptığı konuşmada, ortak mutabakat zaptının iki ülke ve iki şehir arasında hizmet sektörü alanında iş birliği ve Bağdat'ta belediyecilik hizmetinin geliştirilmesi noktasında bir başlangıç olduğunu söyledi. 

  Gaziantep baklavasının ikram edildiği görüşmede, Irak tarafı da Türk heyetine Bağdat'ın tarihini simgeleyen çeşitli hediyeler takdim etti. 

  Yapılan toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül, GBB Genel Sekreteri Sezer Cihan, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Fikret Kileci ile Türkiye Belediyeler Birliği, Gaziantep Ticaret Odası ve Sanayi Odası yetkilileri katıldı. 

 

                                         

Kaynak : İHA Gaziantep , bağdat , ırak , kardeş , şehir , protokol , haberler

Bir Yorum Bırakın

BENZER HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

Domuzlar su kanalında görüntülendi

Profesörden dikkat çeken açıklama

Ölümü göze alıp kar manzarası fotoğrafı çektiler

Selde hayatını kaybeden anne ile kızı toprağa verildi

Sel sularına kapılan 1,5 yaşındaki Zeynep aranıyor

BÖLGE ODALARI 2023 EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

Ölümü göze alıp kar manzarası fotoğrafı çektiler

Sünnet için hastaneye götürülen çocuğun bademciklerinin alındığı iddiası

Volkan Demirel: "Gaziantep FK oynadığı oyun ve aldığı galibiyetle tebrikleri hak etti"

500 metrelik uçurumda kurtarma operasyonu

Yolcu otobüsü devrildi: Çok sayıda yaralı var

Yol çalışmasında 1600 yıllık oda mezar bulundu

BÖLGE ODALARI 2023 EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

CHP’DE VİZYONER ADAY!

Kadınlar, erkeklere taş çıkarttı

NÖBETÇİ ECZANELER

8 Aralık 2023 Cuma Günü Nöbetçi Eczaneler